Jakie cechy musi posiadać komornik?

Profesja komornika może i nie ma najlepszego odbioru w społeczeństwie. Niemniej, w dobie poziomu zadłużenia generowanego przez społeczeństwo, musi istnieć instytucja, która egzekwować będzie powstałe zadłużenia. Trzeba mieć świadomość, iż gospodarka nie byłaby w stanie funkcjonować, gdyby przedsiębiorcy nie mieli efektywnego narzędzia do pobierania swych należności wobec kontrahentów, oraz klientów.

Urząd komornika jest więc niezbędnym organem dla poprawnego funkcjonowania państwa prawa, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest niezmiennie na stałym poziomie. Nie każdy jednak posiada predyspozycje do pełnienia zadań funkcjonariusza publicznego w charakterze komornika. Kluczowym jest jednak zadanie sobie pytania, jakie cechy musi posiadać komornik, aby efektywnie realizować swoje obowiązki?

Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech skutecznego komornika jest odporność na stres. Bardzo często dane jest w tym zawodzie, stykać się z ludzką tragedią oraz nieszczęśliwymi wypadkami, które doprowadziły do sytuacji, w której nie są w stanie zaspokoić zobowiązań wobec wierzyciela.

Po za wytrzymałością psychiczną dobry egzekutor, wykazywać winien się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Domenę komornika stanowić bowiem powinny zdecydowanie, stanowczość a przede wszystkim opanowanie. W trakcie dokonywania czynności egzekucyjnych, komornikowi przychodzi konfrontować się z różnymi osobami- rzadko kiedy przychylnie do niego nastawionymi. Niezbędne jest więc zachowanie zimnej krwi, aby nie eskalować i tak już z reguły napiętej atmosfery. Z uwagi na nieprzychylne warunki pracy, osoba pracująca w tym charakterze powinna odznaczać się także refleksem w podejmowaniu szybkich decyzji w sytuacji, w jakiej przyszło mu wykonywać swoje obowiązki.

Na samym końcu wspomnieć należy o cechach organizacyjnych, które powinny przejawiać osoby zainteresowane pracą komornika. Praca w kancelarii komorniczej w dużej mierze sprowadza się do pracy z tomami dokumentów, co wymaga od pracownika dokładności oraz skrupulatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *