Jak zostać komornikiem?

Zawód komornika nie cieszy się niestety zbyt wielką sympatią społeczeństwa.Wiele osób czuje się pokrzywdzonych i wyładowuje swoją złość na funkcjonariuszu publicznym. Co ciekawe, pogląd ten zmienia się w momencie, gdy potrzebujemy osoby, która wyegzekwuje dla nas należność. Kiedy już zdecydujemy się na taki zawód, powinniśmy wiedzieć, że nie każdy może go wykonywać. Przede wszystkim musi być to osoba, która ukończyła 26 lat, posiada obywatelstwo polskie i zdolność do czynności prawnych. Ponadto – co wydaje się wręcz oczywiste – musi posiadać nieposzlakowaną opinię, być niekarana oraz nie może zachodzić w jej przypadku podejrzenie o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub ściganego z oskarżenia publicznego (w tym przypadku ściganiem zajmuje się państwo). Czy spełnienie tych wymagań wystarczy?

Nie, wymagane jest także odpowiednie wykształcenie: ukończenie wyższych studiów prawniczych i otrzymanie tytułu magistra (lub tytułu zagranicznej uczelni równoznacznego z tytułem magistra prawa). Jak zostać komornikiem? Sama procedura bywa momentami dość skomplikowana. Przede wszystkim zaczynamy od zdania egzaminu konkursowego. Po przygotowaniu odpowiedniego zestawu dokumentów przystępujemy do rozwiązywania testu: poprawna odpowiedź na 90 pytań z dziedziny prawa ogólnego decyduje o zdanym egzaminie. Jego koszt to ok. 640 zł. Następnie należy złożyć dokumenty na aplikację komorniczą. W jej trakcie aplikanci szkolą się przez dwa lata pod okiem komornika – patrona. Po odbytej aplikacji przychodzi pora na egzamin komorniczy w formie ustnej i pisemnej. Sam zdany egzamin nie gwarantuje jeszcze stania się komornikiem.

Kolejne dwa lata należy bowiem przepracować jako asesor komorniczy . Dopiero po takim przygotowaniu możemy starać się o posadę pełnoprawnego komornika. Jak widać, droga do sukcesu jest niełatwa i wymaga sporego samozaparcia, jednak początkowe trudy zrekompensują dość wysokie zarobki. Na stanowisku asesora jest to kwota ok. 5 tys. zł brutto, w przypadku komornika stawka wzrasta proporcjonalnie do liczby prowadzonych spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *