Czym zajmuje się komornik?

Wiele osób zgodnie twierdzi, iż zajęcie komornicze majątku to jedna z najbardziej nieprzyjemnych życiowych sytuacji. Popadnięcie w długi, nie możność znalezienia środków na spłatę swych zobowiązań wobec stale pukających do drzwi wierzycieli to dosyć częsty obrazek. Nie mniej częstym gościem jest również osoba komornika. Czym zajmuje się komornik sądowy? Z jakiego rodzaju majątku może on dochodzić roszczeń? Osoba komornika sądowego choć jest przez wiele osób można by nawet powiedzieć najbardziej znienawidzoną profesją to jednak komornik jest funkcjonariuszem publicznym i działa przy sądach.

Do jego głównych zadań należy odzyskiwanie należności od nierzetelnych dłużników (zarówno osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców). Jednak to, czy osoba komornika sądowego będzie mogła rozpocząć swoje czynności egzekucyjne zależne jest w głównej mierze od tego, czy wierzyciel złoży do niego wniosek o wszczęcie egzekucji z majątku dłużnika i do wniosku przychyli się sąd. Dopiero wówczas komornik ma prawo wszcząć postępowanie. Co istotne – nie w każdym przypadku zajęciu będzie podlegał cały majątek dłużnika. Zasadą jest bowiem, że konfiskacie nie podlegają (w przypadku osoby prywatnej) wszystkie te rzeczy, które umożliwiają jej przeżycie.

Komornik nie ma więc prawa zabrać nam pralki czy lodówki, nawet jeżeli jesteśmy zadłużeni po przysłowiowe „uszy”. Są to bowiem przedmioty które pozwalają mam na normalne funkcjonowanie. Osoba komornika ma jednak najwięcej do powiedzenia w sytuacji, kiedy osoba wnioskodawcy chce dochodzić należnych jej alimentów. Tutaj dłużnik musi liczyć się zarówno z konsekwencją wysokich kosztów komorniczych jak i tego, że z jego miesięcznych poborów może zostać pobrana mu kwota wynosząca nawet 60% jego obecnych dochodów. W pozostałych przypadkach komornik nie może zabrać nam więcej aniżeli 50%. Czym jeszcze zajmuje się komornik? Oprócz windykacji należności zająć się może również i przeprowadzeniem licytacji zadłużonego mieszkania czy domu. W tym osobliwym przypadku procedura znacząco się wydłuża a wszystkie koszty często spadają na osobę dłużnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *