Czy praca w zawodzie komornika jest ciężka?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym ale nie jest urzędnikiem państwowym lecz działa przy sądzie rejonowym, który głownie zajmuje się wykonywaniem rozstrzygnięć rozstrzygnięć wynikających z roszczeń cywilnych na drodze przymusu egzekucyjnego. Także do jego obowiązków należy między innymi spisanie inwentarzu oraz sporządzanie protokołów stanu faktycznego przed wszczęciem jakiegoś procesu bądź przed wydaniem orzeczenia. A czy praca w zawodzie komornika jest ciężka? Zdecydowanie jest, ponieważ ta praca jest najczęściej kojarzona z zajęciem niewdzięcznym i bardzo trudnym oraz nieprzyjemnymi sytuacjami.

Osoby wykonujące pracę komornika muszą liczyć się z ciężka i stresującą pracą, która bardzo mocno obciąża psychikę człowieka. Komornik bardzo często w swojej pracy musi się wykazać stanowczością, a także opanowaniem czy zdecydowaniem, jak podejmuje się wszczęcia postępowania egzekucyjnego dlatego większość posądza o bezduszność, nieuczciwość czy nawet chęci „żerowania” na cudzym nieszczęściu. Dlatego osoba, która postanawia pracować w tym zawodzie musi mieć bardzo odporną psychikę, a że pracuje samodzielnie i taka praca wymaga bardzo dużego zaangażowania oraz umiejętność podejmowania bardzo szybkich i trudnych decyzji, które traktowane są z wielką niechęcią poprzez społeczeństwo. Jest to również praca bardzo niebezpieczna, ponieważ czasami zdarzają się takie sytuacje gdzie do postępowania egzekucyjnego należy podjąć współpracę z policją.

Natomiast komornicy za taką pracę dostają zróżnicowane zarobki, które zależą od ilości prowadzonych spraw oraz wartości wierzytelności, w przypadku aplikantów zarobki potrafią sięgać do około dwóch tysięcy złoty netto. Gdy chodzi o liczbę komorników w Polsce to jest ich niewielka ilość i jest także ściśle określona, a miejsce pracy można znaleźć tylko i wyłącznie gdy zwolni się jedno miejsce z istniejących stanowisk bądź gdy Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdzi, że podejmie decyzję o zwiększeniu liczby miejsc pracy dla osób z takowym wykształceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *